Dębica włączy się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. Burmistrz Mateusz Kutrzeba zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach, które odbędą się 10 lipca 2026 roku.
Wydarzenie będzie poświęcone pamięci Polaków zamordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz inne formacje nacjonalistyczne na terenach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Organizatorami dębickich obchodów są Miasto Dębica oraz Muzeum Regionalne w Dębicy.
Msza święta i spotkanie z historią
Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 mszą świętą w intencji Ofiar Ludobójstwa. Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele pw. Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy.
Po części religijnej zaplanowano spotkanie historyczne. O godz. 19.00 w parku przy Muzeum Regionalnym w Dębicy wykład wygłosi prof. dr hab. Damian Karol Markowski. Tematem prelekcji będzie „W cieniu Wołynia. »Antypolska akcja« OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945”. To wydarzenie ma być okazją do przypomnienia jednej z najbardziej tragicznych kart polskiej historii XX wieku.
Data związana z Krwawą Niedzielą
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA został ustanowiony ustawą z 4 czerwca 2025 roku jako święto państwowe obchodzone co roku 11 lipca. Data ta nawiązuje do wydarzeń określanych mianem Krwawej Niedzieli.
11 lipca 1943 roku doszło do skoordynowanych ataków na polską ludność zamieszkującą około sto miejscowości na Wołyniu. Jak wskazano w uzasadnieniu ustawy, w latach 1939-1946 w wyniku działań nacjonalistycznych formacji ukraińskich życie straciło ponad sto tysięcy obywateli polskich, a setki tysięcy osób zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i rodzinnych stron.
Zaproszenie dla mieszkańców Dębicy i regionu
Dębickie obchody odbędą się dzień przed państwową datą pamięci. Ich celem jest wspólne oddanie hołdu ofiarom oraz przypomnienie wydarzeń, które przez dziesięciolecia były bolesnym doświadczeniem wielu polskich rodzin.
Organizatorzy zachęcają do udziału mieszkańców Dębicy i regionu. Msza święta oraz wykład historyczny mają połączyć modlitwę, pamięć i edukację historyczną, a jednocześnie stworzyć przestrzeń do spokojnej refleksji nad losem Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. W Kurierze Dębickim każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z Dębicy, powiatu dębickiego i Podkarpacia.
Bądź na bieżąco! Obserwuj, komentuj i udostępniaj. Odwiedź nas także na Facebooku.
Masz temat? Napisz do nas: kontakt@kurierdebicki.pl

